top of page

nadarjenost ali obrt

Velikokrat sem slišal ljudi reči, da želijo napisati knjigo, roman, izvirno literarno delo, vendar ne vedo, kako začeti. V preteklosti je bila edina možnost študij književnosti, slavistike na univerzi, kajti verjetnost, da bi srečali pisatelja, ki bi vam bil pripravljen dati nekaj nasvetov, je bila minimalna do ničelna. Danes pa internet poka po šivih od priporočil, izkušenj vseh vrst pisateljev, od klasičnih do avtorjev prodajnih uspešnic, ter smernic učiteljev, ki ponujajo najrazličnejše literarne delavnice in tečaje kreativnega pisanja. Kako se znajti v poplavi »čudovitih nasvetov« in »uspešnih formul«? Nikakor, treba je ugrizniti v to kislosladko jabolko in nekje začeti. Na koncu boste tako ali tako ugotovili, da imajo mnogi pisatelji svojstven pogled na pisanje, vendar kljub temu obstaja veliko zakonitosti, pravil, okrog katerih se vsi strinjnajo.

Ali se pisatelj rodi ali se je mogoče pisateljevanja naučiti, talent ali izobrazba? To je vprašanje, okrog katerega je mnogo polemik, razhajanj. Eni zagovarjajajo eno stališče, drugi nasprotnega. Prvi trdijo, da se veličine kot Shaekespeare, Tolstoj, Hemingway rodijo, drugi pravijo, da so se tudi talentirani pisatelji morali najprej naučiti pisati, preden so lahko začeli izražati svoje ideje, ustvarjati umetnost. Resnica je nekje vmes.

gulfer-ergin-LUGuCtvlk1Q-unsplash.jpg

Pisateljske obrti, spretnosti izražanja, se je mogoče priučiti do določene mere. To dosežemo s pridobivanjem formalnega znanja, s študijem na univerzi, ali z neformalnim izobraževanjem na tečajih in delavnicah. Toda če bi zadoščal zgolj študij, potem bi bili vsi učitelji pistelji. Za pisateljevanje je potreben tudi talent. Vendar se le-ta ne kaže samo v sposobnosti, načinu izražanja, temveč predvsem v veliki želji po pisanju. Pisatelj čuti potrebo, nujo po pisanju, za njega je to avtonomen ukaz. Resnično živega se počuti le tedaj, ko ustvarja, piše, za njega je to način življenja, bivanja. Seveda pa sam talent ni dovolj. Pisatelj se mora naučiti obrti, upoštevati pravila dobrega pisanja, če želi biti uspešen, kvaliteten.

bottom of page